Det ble en annerledes kulturformidling for oss på onsdag i denne uken. Antageligvis var det første gang biblioteket samarbeidet om et arrangement med en forfatter og et utested som fokuserer på øl. Og hvordan ble det til? Jo, i fjor ble det utgitt et omfattende kompendium om øl i Skandinavia – Ølboka av Jørn Idar Kvig. I det innholdsrike verket tar forfatteren leseren gjennom både populære og ukjente norske, danske og svenske bryggerier. For å si det på godt norsk – en «must-have» for alle ølelskere i Norden.
Noen av oss hadde hørt Jørn Idar fortelle om den tidligere i 2014 og det dukket opp en ide om å invitere ham til Sandnes. I tillegg ble det bestemt at arrangementet skulle holdes på Melkebaren – et ikke-overraskende sted når man tenker «øl». Men bibliotekets plan var mer utstrakt enn det. For det handlet også om å formidle fin og arrangementsrelevant skjønnlitteratur utenfor biblioteket. Så før Jørn Idar satte i gang med forelesingen sin, fikk alle besøkende med seg en opplesing fra noen diktsamlinger. Bibliotekets Øivind Eltervåg og Sebastian Jazdzewski leste fra Einar Økland, Gustaf Frödig (eller rettere sagt hans tolking av Robert Burns) og fra et av det eldste litterære verkene i Nord-Europa – Den poetiske Edda.
Bortsett fra å skissere ølets historie og betydning tok Ølboka-forfatteren opp de forskjellige ølsortene og guidet de tydeligvis fornøyde publikummerne gjennom noen av dem under ølsmaking.
Takk til Jørn Idar og til Mikal Tengesdal (Melkebaren) for dette fine samarbeidet.
Foto og tekst: Sebastian Jazdzewski
Tilbaketråkk: Smaking hos Melkebaren i Sandnes | Høyt Skum - Livet er for kort for å drikke dårlig øl