10 Małpek – Geirr Lystrup oraz Małgorzata Piotrowska

apekatter

Od pewnego czasu biblioteka w Sandnes publikuje na swoim profilu (na blogu oraz Facebooku) recenzje książek, filmów oraz albumów muzycznych. Ponieważ z oferty biblioteki korzysta coraz więcej osób posługujących się językiem polskim (tych mieszkających w Norwegii na stałe oraz tych zameldowanych tymczasowo), zrodził się pomysł, aby niektóre teksty publikowane były jednocześnie po norwesku i po polsku (całkiem możliwe, że pojawią się tu jeszcze inne języki). Na dobry początek proponujemy książkę obrazkową dla najmłodszych.

Jeśli mamy ochotę nauczyć nasze dzieci liczenia od 1 do 10 (bądź na odwrót) i jeśli chcemy przy okazji poczytać coś łatwego w języku Ibsena, warto zaopatrzyć się w egzemplarz publikacji pt. 10 apekatter (10 małpek). Jej autorzy – Geirr Lystrup oraz Małgorzata Piotrowska – dostarczają odbiorcy (nie tylko temu najmłodszemu) sporą dawkę humoru oraz wrażeń wizualnych.

Tytułowe małpki to główni bohaterowie książki. Pewnego dnia wpadają na pomysł, żeby wybrać się na dyskotekę. Chęć wzięcia udziału w zabawia jest wielka, ale jest pewien problem. A właściwie kilka. Na drodze do dyskoteki czyha bowiem wiele niebezpieczeństw – wielkie krokodyle, głodne lwy i drapieżne ptaki. Niełatwe jest zatem życie małpki, która ma ochotę potańczyć.

Każda strona zawiera zabawne rymowanki autorstwa Geirra Lystrupa, które uprzyjemniają i ułatwiają naukę liczenia do 10. Największe wrażenie robią jednak ilustracje. Ich autorka, Małgorzata Piotrowska, sprawiła, że dżungla, w której toczy się akcja książki, tętni życiem. Barwy użyte przez nią są soczyste, wyraźne, niemal hipnotyzujące. Całość przypomina serię obrazów wyciągniętych prosto z kolorowych, sennych marzeń.

Krótko mówiąc, 10 apekatter to świetna propozycja dla najmłodszych. Zarówno jeśli chodzi o walory dydaktyczne, jak i czysto estetyczne. Książka będzie wkrótce dostępna w naszej bibliotece.

Sebastian Jażdżewski

Legg igjen en kommentar

Fyll inn i feltene under, eller klikk på et ikon for å logge inn:

WordPress.com-logo

Du kommenterer med bruk av din WordPress.com konto. Logg ut /  Endre )

Twitter-bilde

Du kommenterer med bruk av din Twitter konto. Logg ut /  Endre )

Facebookbilde

Du kommenterer med bruk av din Facebook konto. Logg ut /  Endre )

Kobler til %s